Współpraca kulturalna, ekologiczna i turystyczna obszaru Puszczy Knyszyńskiej i Grodzieńszczyzny
Kategorie w których występuje projekt:
Edukacja ekologiczna • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego / Program Interreg III • Kultura • Ochrona przyrody • Polska
kraj
Polska
koszt projektu
180 tys. zł
cel
Celem tego projektu jest stworzenie sieci wszelkich instytucji, organizacji, firm i indywidualnych osób, które byłyby zainteresowane działalnością i współpracą na polu kultury, ekologii czy turystyki na terenie Pogranicza polsko-białoruskiego.
realizator
Stowarzyszenie Uroczysko. Istnieje od 1996 roku w Supraślu, a od roku 2005 funkcjonuje jako organizacja pożytku publicznego. Prowadzi działalność edukacyjną i promocyjną na rzecz Supraśla, regionu i kraju, w myśl założeń idei zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem różnorodności kulturowej, narodowościowej, religijnej i etnicznej tego obszaru. Działalność Stowarzyszenia wspierana jest pracą grona ekspertów, naukowców, ekologów, przyrodników, pedagogów, animatorów kultury, artystów i wolontariuszy. Środki finansowe na działalność pozyskuje ze źródeł krajowych oraz funduszy europejskich.
partnerzy
Organizacją, która pomagała Stowarzyszeniu Uroczysko zarówno w przygotowaniu jak i realizacji projektu było Centrum wsparcia informacyjnego inicjatyw społecznych „Trzeci Sektor” z Grodna – młodzi, prężni ludzie, którzy znają się na projektach europejskich lepiej niż niejeden obywatel UE.
Oprócz niej można wymienić szereg organizacji po stronie polskiej: AGRO-GROUP Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju, Fundacja Zielone Płuca Polski, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku, Gmina Supraśl, TOWARZYSTWO AMICUS, Białowieskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „ŻUBR” w Białowieży, AGROTURYSTYKA NA PODLASIU, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Muzeum podlaskie w Białymstoku, Andrzej Jałoza – Nieprofesjonalni Twórcy Ziemi Hajnowskiej, DAUTENIS Muzyka Folkowa z Suwalszczyzny, Stowarzyszenie „Dyliżans Kulturalny”, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenie Izba Regionalna w Janowszczyźnie, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, Zespół „Czeremszyna”, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku, Towarzysztwo Krzewienia Kultury „LOTOS” w Studziankach, Stowarzyszenie Pracownia Architektury Żywej z Lipska, Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku, Liceum Plastyczne im. A. Grottgera w Supraślu; jak i białoruskiej: Towarzystwo Twórców Ludowych, Słonimskie krajoznawczo-historyczne i kulturologiczne towarzystwo rejonowe im. Haljasza Leuczyka, GRODZIEŃSKIE OBWODOWE STOWARZYSZENIE SPOŁECZNE MŁODYCH NAUKOWCÓW “VIT”, Niemen Environment.
odbiorcy
Mieszkańcy regionu oraz instytucje, organizacje, firmy i indywidualne osoby, które są zainteresowane działalnością i współpracą w zakresie kultury, ekologii oraz turystyki na terenie Pogranicza polsko-białoruskiego.
okres realizacji
marzec-grudzień 2006
rezultaty
Do rezultatów projektu należy zaliczyć:
- nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi i białoruskimi organizacjami pozarządowymi na terenie pogranicza.
- zapoznanie mieszkańców z tradycjami kulturowymi regionu.
- przedstawienie mieszkańcom walorów ekologicznych i turystycznych obszaru.
- stworzenie cyklu imprez przyrodniczo – kulturalnych.
- stworzenie strony internetowej projektu.
źródła finansowania
- 75% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Polska -Bialoruś – Ukraina,
- 10% z rezerwy centralnej budżetu państwa,
- 10 000 z Gminy Supraśl,
- NFOŚiGW w Warszawie,
- WFOŚiGW w Białymstoku,
- środki własne
informacje dodatkowe
www.ekokultura.pl
dodane przez
DFE
url
www.ekokultura.pl
www.sektar.cjb.net
adres
Stowarzyszenie „UROCZYSKO”
ul. Piłsudskiego 58, 16-030 Supraśl
tel. 480857412-105, faks. 480857412-105
e-mail: uroczysko@uroczysko.pl