« Powrót do listy

Ochrona nietoperzy w Drawieńskim Parku Narodowym i Naturpark Barnim

Kategorie w których występuje projekt:
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego / Program Interreg IIIOchrona przyrodyPolska

kraj

Polska

rejon

Drawieński Park Narodowy

koszt projektu

27895,00 PLN

cel

Głównym celem projektu jest zintegrowany rozwój dużych obszarów chronionych celem przyczynienia się do trwałego rozwoju w specyficznych warunkach ochrony i rozwoju przyrody i krajobrazu kulturowego. W ramach głównego celu zakłada się ochronę i wspomaganie populacji nietoperzy zarówno na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, jak i Naturpark Barnim. Projekt przyczyni się do powstania skrzynek dla nietoperzy, będących miejscem ich bytowania na obszarach ubogich w naturalne schronienia. Zakładamy również wydanie materiałów edukacyjno – informacyjnych oraz opracowań badawczych. Przy realizacji projektu współpracować będą polscy i niemieccy chiropterolodzy. Tworzyć się będzie rozbudowa i pogłębienie powstających partnerskich stosunków – ważna część projektu. Dzięki ich pracy, wiedza o nietoperzach w Parku stanie się bogatsza. W społeczeństwie odczuwalny jest brak podstawowej wiedzy o nietoperzach. Niewiedza może stać się powodem bezmyślnego tępienia tych ssaków, czy nieumyślnego niszczenia kryjówek. Przetrwanie ich uzależnione jest od akceptacji społecznej oraz wiedzy na temat ich znaczenia w przyrodzie, zagrożeń i sposobów ochrony. Toteż odbiorcą projektu będzie przede wszystkim społeczeństwo zamieszkujące tereny Drawienskiego Parku Narodowego, jak również wszyscy ci, którzy zainteresowani będą problematyką ich ochrony. Edukacja jest najlepszą metodą ochrony zwierząt.

realizator

Drawieński Park Narodowy (jednostka budżetowa nie posiadająca osobowości

partnerzy

Naturpark Barnim

odbiorcy

Drawieński Park Narodowy

rezultaty

Ponieważ projekt jest w trakcie realizacji wymienić można na razie przede wszystkim rezultaty twarde:

  • Zbudowanie 100 budek dla nietoperzy w miejscach charakteryzujących się brakiem naturalnych schronień.
  • Opracowanie zasady ochrony miejsc hibernacji nietoperzy, zasad ochrony letnich kryjówek nietoperzy w Parku oraz zasad ochrony miejsc jesiennej aktywności nietoperzy.
  • Umieszczenie informacji o projekcie na stronach internetowych Drawieńskiego Parku Narodowego i Naturpark Barnim.

źródła finansowania

Całość z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PIW INTERREG III A Polsko-Niemieckiego Pogranicza na obszarze Krajów Związkowych Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia

dodane przez

DFE

url

www.dpn.pl