Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt
Kategorie w których występuje projekt:
Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej • Ochrona przyrody • Polska
kraj
Polska
koszt projektu
204 002,56 PLN
cel
Celem projektu prowadzonego przez LODR w Końskowoli było wsparcie restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa prowadzonego na terenie województwa lubelskiego przez przeszkolenie grupy 984 rolników, na temat zasad ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt. Szkolenia te z pewnością przyczyniły się do poprawy jakości higieny produkcji oraz bezpieczeństwa żywności, poprawy warunków utrzymania zwierząt oraz upowszechniania zasad zwykłej dobrej praktyki rolniczej. Tematyka szkoleń uwzględniała specyfikę rolnictwa na Lubelszczyźnie, co w dalszej perspektywie wpłynie na zwiększenie konkurencyjności działalności rolniczej prowadzonej w województwie lubelskim, a także zachęci rolników do prowadzenia gospodarstw ekologicznych. Za którymi przemawia nie tylko wymiarem społeczny, ale też korzyści ekonomiczne. Wzrost świadomości konsumentów oraz moda na „zdrowy tryb życia” powoduje, że żywność wyprodukowana w gospodarstwie ekologicznym cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
realizator
Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
partnerzy
Lubelska Izba Rolnicza
odbiorcy
Rolnicy z terenu województwa lubelskiego
okres realizacji
październik 2007 – marzec 2008
rezultaty
W ramach projektu: – zorganizowano i przeprowadzono 41 szkoleń na terenie województwa lubelskiego, – przeszkolono 984 rolników, na temat poprawy jakości i higieny produkcji oraz bezpieczeństwa żywności, podstaw płodozmianu, zasad ochrony roślin, zasad utrzymania i żywienia zwierząt w rolnictwie ekologicznym, przy jednoczesnym uwzględnieniu specyfiki rolnictwa na Lubelszczyźnie, – wydano 984 komplety materiałów dydaktycznych, – opracowano i wydano 984 broszury pt. „Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt”, – wzrosła świadomość ekologiczna rolników i ich rodzin, co z kolei stanowi szansę dla rozwoju rolnictwa ekologicznego w regionie, – przygotowano rolników z województwa lubelskiego do popularyzacji informacji nt ekologii, – przeszkoleni rolnicy są dla innych przykładem nowych kwalifikacji i umiejętności.
Rolnicy którzy mieli możliwość uczestniczyć w szkoleniach cenią sobie wysoko ten udział, ponieważ zyskali najnowsze wiadomości w zakresie prowadzenia gospodarstw ekologicznych, nawiązali nowe znajomości i kontakty.
rezultaty społeczne
Dzięki szkoleniom przeprowadzonym w ramach projektu wzrosła świadomość rolników, co w przyszłości przyczyni się do poprawy konkurencyjności działalności rolniczej w województwie lubelskim oraz powstania nowych gospodarstw ekologicznych i rozwoju rolnictwa ekologicznego na tym terenie. Dzięki temu zachowując dziedzictwo narodowe jakim są indywidualne gospodarstwa rodzinne, Lubelszczyzna będzie miała większe możliwości rozwoju.
rezultaty ekologiczne
Podniesienie poziomu wiedzy w zakresie ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt oraz zwiększenie świadomości ekologicznej rolników z pewnością przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego.
efekty dodatkowe
Projekt zgodny z polityką horyzontalną Unii Europejskiej w zakresie równość szans kobiet i mężczyzn.
źródła finansowania
80% – EFOiGR Sekcja Orientacji 20% – Budżet Państwa
dodane przez
DFE
wodr@wodr.konskowola.pl
url
www.wodr.konskowola.pl
adres
Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
ul. Pożowska 8
24 – 130 Końskowola