« Powrót do listy

CLIPS – Capitale locale per imprese di promozione sociale

Kategorie w których występuje projekt:
Europejski Fundusz Społeczny / Inicjatywa Wspólnotowa EQUALGospodarka społecznaWłochy

kraj

Włochy

rejon

prowincja Loggia

cel

Projekt polega na wypracowaniu Partnerstwa, którego celem będzie stworzenie modelu wspomagania gospodarki społecznej. Rozwój takiej gałęzi gospodarki przyczyni się do zwiększenia liczby spółdzielni społecznych, zwłaszcza w nierozwiniętych dotychczas sektorach (takich jak m.in. ochrona środowiska) oraz do wzmocnienia już istniejących.
Cel ten ma być osiągnięty poprzez rozwój sieci gospodarki społecznej i promocję przedsiębiorczości, większego zróżnicowania branżowego, lepszego zorganizowania podaży i ułatwienia dostępu do rynku kapitałowego.
Kluczowe słowa charakteryzujące ten projekt to:
nowe technologie, jakość i społeczne uczestnictwo.

realizator

Provincia di Loggia
– władze publiczne, reprezentujące interesy społeczności i promujące rozwój swoich obywateli niezależnie od narodowości, rasy, płci, poglądów politycznych i wyznania religijnego.
W ramach Projektu Provincia tworzy Partnerstwo, w które zaangażowane są przedsiębiorstwa prywatne,
organizacje publiczne oraz spółka non-profit z ograniczoną odpowiedzialnością (Euromediterranea p.s.c.a.r.l.), posiadająca status stowarzyszenia bez formy prawnej.

partnerzy

  • Banca Popolare Etica s.c.a.r.l.
  • Comune di Cerignola
  • Comune di Foggia
  • Comune di Lucera
  • Comune di Manfredonia
  • Comune di San Giovanni Rotondo
  • Comune di San Severo
  • Euromediterranea p.s.c.a.r.l.

odbiorcy

pracownicy socjalni, przedsiębiorcy społeczni, podejmujący aktywność zawodową w sektorach niszowych, takich jak m. in., ochrona środowiska lub osoby planujące rozpoczęcie takiej działalności

okres realizacji

projekt 2-letni, zakończony

rezultaty

  • utworzenie sieci społecznej oraz inkubatora dla przedsiębiorstw społecznych, stworzenie nowych przedsiębiorstw społecznych,
  • uruchomienie zaplecza finansowego, pozwalającego m.in. na zaciąganie kredytów i zwrot kosztów usług finansowych,
  • przekształcony personel inkubatora, posiadający wyższe kwalifikacje do wykonywania pracy,
  • rozpoznanie kluczowych sfer dla rozwoju sektora,
  • sprawnie działające Partnerstwo ponadnarodowe,
  • stworzenie nowego modelu planowania rozwoju lokalnego, pozwalającego na łączenie demokracji reprezentacyjnej i uczestniczącej i przejście w ten sposób od systemu koordynacji do modelu samorządowego.

Partnerstwo ma nadzieję, że efektami tego modelu będzie wspólne uczestnictwo w podejmowaniu decyzji, uspołecznienie celów polityki lokalnej oraz partnerskie metody pracy. Będzie to miało wpływ na racjonalizację środków przeznaczanych przez lokalne władze na zwiększenie zatrudnienia, politykę komercyjną systemu bankowego (na przykład system przyznawania kontraktów przez administrację publiczną, zmianę systemu najniższej oferty na kontrakty konkurencyjne) oraz na różne sektory produkcji (np. turystyka).

problemy

Główne problemy wystąpiły w trakcie wdrażania działań oraz definiowania ról i zadań członków partnerstwa. Zostały one jednak pokonane dzięki współpracy i zaangażowaniu administrację prowincji i grupy koordynacyjnej.

źródła finansowania

Europejski Fundusz Społeczny/EQUAL

dodatkowe działania

Tło projektu:
W prowincji Foggia wiele przedsiębiorstw działa w sektorze społecznym i zdrowotnym, ale w sektorach takich jak ochrona środowiska, kultura czy rekreacja, które stanowią obiecujące nisze rynkowe, aktywność jest bardzo słaba. Ta słabość gospodarki społecznej wynika m.in. z braku zaufania banków do przedsiębiorstw społecznych, niedostatecznej umiejętności tworzenia projektów, niezdolności do odpowiedniego reagowania na popyt ze strony potencjalnych klientów, a także słabe kwalifikacje w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Działalność spółdzielni socjalnych nie zaznaczyła się szczególnie na rynku pracy. Na terenie Prowincji ilość osób zaangażowanych zaangażowanych w tworzenie i pracę w ich obrębie jest niewielka, dlatego ich rola jest marginalna. Stworzenie pomiędzy nimi sieci współpracy może nie tylko przyczynić się do rozwoju lokalnego i przywrócenia miejsc pracy w sektorach uważanych za niszowe, ale i zaproponować nową jakość usług, opartych na wzajemnej wymianie doświadczeń. Powoli także zniwelować brak społecznego zaufania do przedstawicieli sektora non-profit.

informacje dodatkowe

  • “EQUAl Common database”: https://equal.cec.eu.int/equal/jsp/dpComplete.jsp?cip=IT&national=IT-G-PUG-009, – Przykłady “obiecujących praktyk” opisanych w pierwszej edycji IW EQUAL, Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Fundacja Fundusz Współpracy,

dodane przez

DFE

email

kropla@eko.org.pl

url

www.provincia.foggia.it

adres

Provincia di Foggia
Piazza XX Settembre, 20, 71100 Foggia
tel.:0881 – 791240; fax:0881 – 791411
e-mail: assessoreistruzione@provincia.foggia.it