« Powrót do listy

Aktualizacja listy projektów w ramach POIŚ – spalarnie zostają

Kategorie w których występuje projekt:
Bez kategorii

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego co sześć miesięcy ogłasza wyniki aktualizacji list projektów indywidualnych w ramach poszczególnych Programów Operacyjnych. Są to listy projektów przewidzianych do wsparcia z funduszy europejskich, które nie muszą startować w konkursach – środki są zarezerwowane, jednak ich uzyskanie uwarunkowane jest zgromadzeniem odpowiednich dokumentów i przejściem wszystkich etapów oceny formalnej i merytorycznej.

Pozarządowe organizacje ekologiczne już na początku 2008 skrytykowały umieszczenie na liście projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dziewięciu projektów budowy spalarni odpadów komunalnych. Naszym zdaniem przeznaczenie większości dostępnej alokacji na spalanie odpadów skutecznie zaprzepaści szanse na wdrożenie w Polsce pełnej hierarchii postępowania z odpadami, zgodnie z którą powinniśmy najpierw zapobiegać powstawaniu odpadów, ponownie je wykorzystywać i poddawać recyklingowi, a dopiero pozostałe resztki poddawać utylizacji, np. w procesach przetwarzania mechaniczno-biologicznego (MBT).

Mimo to, spalarnie na liście projektów indywidualnych POIŚ utrzymano, a w 2008 dodano trzy kolejne takie projekty (później połączono dwie spalarnie planowane na Śląsku w jeden projekt). 30 czerwca br. minął termin składania wniosków o dofinansowanie unijne dla projektów spalarniowych. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Środowiska, po wstępnej ocenie wniosków miało nastąpić usunięcie z listy tych projektów, których stan zaawansowania nie rokuje na realizację w bieżącym okresie programowania środków UE.

Choć wiadomo, że większość planowanych spalarni nie jest gotowa do realizacji, a część nie posiada nawet decyzji środowiskowych (albo, jak w przypadku Bydgoszczy, decyzja środowiskowa została uchylona przez sąd), z listy usunięto tylko jeden projekt – rozbudowę spalarni w Warszawie. Zrobiono to na wniosek beneficjenta – stolica zamierza pozyskać finansowanie na spalarnię ze źródeł prywatnych, gdyż okazało się, że inwestycja będzie dochodowa i wsparcie UE nie jest uzasadnione.

Szkoda, że Ministerstwo Środowiska nie odważyło się usunąć z listy indywidualnej POIŚ projektów spalarniowych – blokują one środki, które mogłyby być wykorzystane na tańsze i bliższe zasadzie zrównoważonego rozwoju projekty odpadowe bez elementu „termicznego przekształcania”.